[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4688: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4690: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4691: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4692: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4697: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
Klub Bechterevikov • Zobrazenie témy - TEP, alebo Totálna Endo-Protéza.

TEP, alebo Totálna Endo-Protéza.

Vaše denné a iné starosti a radosti to života

TEP, alebo Totálna Endo-Protéza.

Poslaťod Sangvinik » Sob 21. Jan 2012 20:12:28

Už je to nejaký ten piatok čo som hrdým majiteľom železa v nohe , po laicky povedané, po našom totálnej endoprotézy. Nejako sa mi do opisovania tejto udalosti nechcelo, ani neviem prečo, aby som vás ostatných nevystrašil? Alebo som čakal kým si budem viac istý tým že sa to dobre podarilo a zahojilo. Začiatky potiaží v bedrových kĺboch datujem do roku 1996-7 kedy som naozaj výrazne kríval a vyslúžil som si u kolegov prezývku : „Joffrey de Peyrac“ akurát bez jazvy na líci. Po dvoch rokoch sa krívačka ozývala veľmi sporadicky, sem, tam, imunitný systém sa zaoberal požieraním iných častí skeletu, hrudník, krčná chrbtica a pekne až dolu ku kostrči úplne celá chrbtica aj s kvadratizáciou stavcov.
Ale vráťme sa ku kĺbom, lebo to je hlavná téma. Vieme ako to je, lekári nás na röntgen pošlú len keď už veľmi žobreme. A tak snímky bedrových kĺbov po 7 rokoch ukázali že bechťo sa činil. Písal sa rok 2008 dg. koxartróza III-IV. Stupňa a ja som si povedal že to ešte vydržím, že nekrívam tak často. O rok neskôr som už kríval viac a po posúdení prednostom internej kliniky kde som ležal mi odporučil výmenu ľavého kĺbu. Stále som váhal a odkladal som to na potom, potom, keď už bude horšie. O pol roka som už chodil len o palici a o ďalšieho pol roka už o dvoch francúzkych barlách a stav sa zhoršoval z mesiaca na mesiac. To už bol rok 2011 a ja som navštevoval traumatologicko-ortopedickú ambulanciu v ÚVN Ružomberok a čakal som v poradovníku na TEPku. Ech rátal som mesiace, týždne, dni už aby to bolo. Uvedomil som si že som to nechal zájsť priďaleko, pridlho som váhal. To viete svoj kĺb je len svoj a nie nejaký kus železa. OMYL. Bolesť rozpadnutého kĺbu aj kĺbového lôžka ma presvedčila že je to inak – choré von- dobré dnu. Viem to až teraz a radím každému, ak lekár povie : „ ten kĺb treba vymeniť“ netreba váhať, predídete tak mnohým problémom ale hlavne neutíchajúcim silným bolestiam.
Po absolvovaní všetkých predoperačných vyšetrení a prijatí na oddelenie ortopédie som už len prespal jednu noc a hneď ráno o 7:30 ma brali na sálu, oholeného pravdaže, manželka ma doma oholila ostrou žiletkou zn. Gillette Venus od podpazušia až po členok.
Predsálie: doviedol ma tam ošetrovateľ na barlách, lebo som vraj chodiaci pacient. „ vyzlečte si všetko“ znel príkaz „vy ste už oholený?“ zvierajúc tupú žiletku v hrsti,: „ ešte tuto pri kolene“, preto viem že bola tupá.
Operačná sála: vznešený názov pre miesto kde robia ľudom také veci. Vraj sála, zima ako v psinci až som sa hanbil vyzliecť, keď ma vyzvali. Odteraz to nabralo rýchla spád. Anesteziologička sa pýta, : „liečita sa na srdce, vysoký tlak?“ vravím „nie“ a strká mi medzi drkotajúce zuby nejakú tabletku, : „prehltnúť“ . Iný mužský hlas : „ ktorý kĺb?“ holý odpovedám: „ľavý“ „tak si ľahnite na pravý bok a nehýbte sa poďte ho niekto podržať, pichneme spinal“. „kolená k sebe, haha a šup a je tam.
Potom ma zovreli do zveráka na boku ledva som dýchal a za chvíľu som už o sebe nevedel.
Na chvíľočku som sa prebral mysliac na to, čo tu asi robí môj otec s rozbrusovačkou?
O 50 minút som sa prebral na Jednotke intenzívnej starostlivosti , telefón do ruky a volať manželke, že som O.K. To sa o hodinu zmenilo- to O.K. Nastúpila bolesť s veľkým B, tkzv. Sku.ve.á bolesť. Netušil som že je taká bolesť vôbec možná. Opiáty v šuplíku a nejaký „čaj“ čo mi dali od bolesti ani to všetko tú ukrutnú bolesť nezmierňovalo. O 14-stej som volal žienke že mi tečie transfúzia a bolesť sa nedá vydržať. Pri tom všetkom čo som požral za tých 23 rokov choroby od bolesti aby som mohol pracovať v 13 zamestnaniach, mi nakoniec trochu zabral Morfín. Vydýchol som si ja a aj personál JISky.
Asi mám nízko prah bolesti, v noci som sa niekoľko krát ešte na bolesť zobudil a potajme som vyjedol Targin na nasledujúce 3 dni. Ráno je tam o 4:30, divné, u nás v Bystrici o 6:00. Infúzia, injekcia do brucha proti zrážanlivosti krvi, odbery a lavór s vodou na rannú hygienu. Bolesť je už menšia, avšak stále intenzívna a silná, už vydržateľná.
Koniec prvej časti. V druhej časti sa dočítate ako som sa postavil na barle a ako sa nesmiem poškrabať dolu na nohe....
Naposledy upravil Sangvinik dňa Ned 22. Jan 2012 19:49:50, celkovo upravené 1
Všetko sa raz na dobre obráti..
Obrázok užívateľa
Sangvinik
Administrátor
Administrátor

Stav: Bechterevik V. stupňa

Re: Koxartróza

Poslaťod ansysko » Sob 21. Jan 2012 20:23:12

Mirko klobúk dolu pred tebou pekne si to napísal som zvedavý na ďalšie pokračovanie. :dakujem: :dakujem:
Obrázok užívateľa
ansysko
Administrátor
Administrátor

Re: Koxartróza

Poslaťod ganco1 » Sob 21. Jan 2012 20:42:02

Mirko,blednem závisťou ako super si to napísal.Ked som na to pozrel povedal som si ou,ou,to je dlhé.A teraz by sme tuto z Michalom chceli pokračovanie.Pre nás čo si opatrujeme choré kľby je to moc poučné.Ved už pred siedmimi rokmi som bol Angelikin pirát a niejako to prestalo bolieť ale akoby som počul hlas-ja sa vrátim :( Nik ma síce neposielal na operáciu lebo doktorov dosť ignorujem ale varovanie to bolo.Ved ked to bolí celú noc,to je jasný signál.Budeme sledovať tvoju rehabilitáciu a nás neoklameš...z tvojho optimizmu už sála akási radosť že tie nekonečné bolesti predsa len výrazne poklesli čo ti všetci z celého srdca prajeme... : )
Obrázok
Obrázok užívateľa
ganco1
Administrátor
Administrátor

Re: TEP, alebo Totálna Endo-Protéza.

Poslaťod Sangvinik » Štv 26. Jan 2012 19:21:58

Som druhý deň po operácii bedrového kĺbu a ležím na JISke, 6 lôžkovej. Inšpekčka so sestričkami je v strede, aby na nás dobre videli. Vedľa v pravo leží pani, ktorej už operovali druhý kĺb a ten prvý sa jej doma vykĺbil, len preto, že sa chcela poškrabať na klenbe na nohe, radí mi ako nováčikovi, neškrabte sa tam prstami. Aj vľavo leží pán po Tepke, sme teda traja. V lavóre sa toho veľa nenakúpete, no ľudská nápaditosť nemá hraníc a ja sa cítim sviežo. Moja dobrá rada : „ Vezmite si na každú takúto hospitalizáciu, vlhčené obrúsky, zídu sa ako soľ. Je okolo 06 ráno a vnímam ako zívajúce sestričky prichádzajú a po odovzdaní služby zívajúce odchádzajú. Ranný paradox. Ešte káva a ide sa okolo pacientov.
O pol hodinu prichádza vyfintená sestrička, pozorne si nás prezerá a ja s podrezaným jazykom sa zdravím a tipujem, : „ Dobré ránko, Vy ste staničná sestrička “? pozastaví sa dva kroky od postele : „ Áno staničná, už je lepšie“?. A ako keby ani nechcela počuť odpoveď pohne sa ku dverám inšpekčky. Pridám volume, reku aby ma počula, : „ Lepšiéé“ . To : „ Chvála Bohu“ čo povedala medzi dvermi inšpekčnej miestnosti znelo tak, ako keby po týždňových dažďoch, konečne prestalo pršať. Nikomu by takáto odpoveď nestačila, tak hneď ako znova vychádza sa pýtam, že prečo. Odpoveď ma prekvapí, : „ Včera ste sa tu navyvádzal“ , preto že si na vyvádzanie skoro nepamätám, si predstavujem ako včera vyzývam do tanca každú službukonajúcu ženu na oddelení.
Od upratovačky sa dozvedám že som bol nepokojný a dvíhal som sa z lôžka a to sa po spinale nemá.
Vizita prichádza a dozvedáme sa že moji susedia idú už na oddelenie a ja sa im akosi nepáčim, no a to som si myslel že sympatie sú vzájomné, mne sa páčia všetci. Nechávajú ma tam ešte jeden deň a púšťajú mi transfúziu krvi. Ďakujem za profesionálny prístup personálu celej JIS.
Zotrvám na JISke ešte do stredy, tzn. 2 dni a prekladajú ma na oddelenie a popoludní ma stavajú na barle, urobím okolo postele pár krokov, ale som veľmi slabý a rana pri každom pohybe veľmi krváca, mám aj teploty, tak behanie po chodbách odkladáme na zajtra. Na WeCko už prejdem.
Vo štvrtok mi je už lepšie, vyberajú mi prvý z dvoch redonovvých drenov ( ide o fľašku s podtlakom na hadičke, ktorá je zavedená v operačnej rane na odsávanie prebytočnej krvi). Dnes už prejdem na šup asi 20 metrov. Špičkovým prístupom fyzioterapeutky sa rozcvičujem a učím, čo s umelým kĺbom, môžem a nemôžem robiť, pri cvičení mi poskytuje najviac informácií zo všetkých.
V piatok mi extrahujú aj druhý redonov dren. Na šup už prejdem celou chodbou oddelenia, ležím na poslednej izbe, a ideme na schody. Keď ich prejdem dostávam slovnú pochvalu a prísľub že fyzioterapeuti slúžia aj cez víkend a zajtra bude so mnou cvičiť jej kolegyňa. Dostávam informáciu že v pondelok pôjdem pravdepodobne domov.
V sobotu slúži prednosta, vizita, pozrie na mňa, „ Ste nejaký bledý, anemický“. Pozrie výsledky a naordinuje dve krvi a jednu plazmu a železo v tabletkách.
V nedeľu sú už výsledky lepšie a dozvedám sa že ma zajtra prednosta pustí domov. Teploty mám každý deň, hlavne popoludní, ale to je vraj po takejto operácii normálne. Vidina domova ma nadchýna.
V pondelok ráno mi oznamujú že idem domov, vypíšu mi sanitku a odvezie ma v ľahu domov. Neskutočne ma nabalia, dajú mi sedátko na WC, sedátko na vaňu, tri madlá s montážnym materiálom, nemecké barle- hliníkové, fitnesovú loptu na cvičenie a injekcie proti zrážanlivosti krvi za dve krabice, návrh na kúpeľnú liečbu, prepúšťaciu správu a želaním skorého uzdravenia ma vyprevadili.
Aj touto cestou ďakujem celému personálu traumatologicko-ortopedického oddelenia za vysokú profesionalitu a prístup
Naposledy upravil Sangvinik dňa Ned 29. Jan 2012 19:31:04, celkovo upravené 1
Obrázok užívateľa
Sangvinik
Administrátor
Administrátor

Poslaťod ganco1 » Pia 27. Jan 2012 19:35:17

Mirko ,ty sa nezdáš,čítal som knihu ale ked som toto čítal hned som ju odhodil do kúta a už sa k nej nevrátim...Takto to ešte nikto neopísal a sú tam aj humorné prvky čo oceňujem.Si priekopník chirurgickej literatúry na bechtereviku.Dúfam bude pokračovanie o rehabilitácii,kúpelnom pobyte a pod.Držíme ti palce nech sa rozchodíš z tým novým kľbom aby si to stihol do štartu Košického maratonu mieru. ;)
Obrázok
Obrázok užívateľa
ganco1
Administrátor
Administrátor

Poslaťod Sangvinik » Ned 05. Feb 2012 17:35:12

Priatelia, tak som si vytelefonoval (aj keď sa to vraj nedá pri Áčku) kúpeľný pobyt v kúpeľoch Dudince, liečebný ústav Diamant. Vykurírujem si bedrový kĺb aj ankylozujúcu spondylitídu. Koncom februára alebo začiatkom marca nastupujem, ešte upresnia. Doma už slabnem, dlho som bez väčšej telesnej aktivity, cvičiť sa mi nechce, vítam teda možnosť rehabilitovať v kúpeľoch, preto že v zdravotníckych zariadeniach som poctivý cvičenec. Samozrejme že Vás všetkých budem informovať o rehabilitácii a kúpeľnej liečbe.
Obrázok užívateľa
Sangvinik
Administrátor
Administrátor

Poslaťod ansysko » Ned 05. Feb 2012 19:52:41

No Mirko som z tvojho článku unesený, fakt super článok. Rozmýšlam, či ja budem musieť podstúpiť túto procedúru, len dúfam že nie lebo osobne neznášam keď ma má niekto rezať.
Obrázok užívateľa
ansysko
Administrátor
Administrátor

Poslaťod rafaelka » Pon 13. Feb 2012 20:10:30

No Mirko,Ty si ozajstný umelec! všetko si to tu farbisto opísal..Akoby som tam bola.Držím Ti palce.Nech klb neboli a dobre slúži Dúfam,že mna to nečaká,ženy su v tomto smere miernejšie "obdarené".Chvalabohu. ;)
rafaelka
Bechterevik
Bechterevik

Poslaťod Sangvinik » Ned 03. Jún 2012 15:21:41

Milí priatelia. Znova sa vám prihováram prostredníctvom týchto riadkov, aby som prípadne poradil a priblížil čitateľovi skutočný pohľad pacienta na rekonvalescenciu po transplantácii umelej náhrady bedrového kĺbu.
Týždeň po prepustení sa vraciam na ambulanciu vybrať stehy. RTG potvrdí že je všetko v poriadku aj rana sa hojí pekne, nemám na tú operovanú nohu dostupovať, musí sa to zrásť a kontrola o mesiac. Postupne znižujem dávky opiátov, bolesti sú čoraz menšie. Je priam nevyhnutné aby pacientovi po TEPke niekto pomáhal, sám si môže človek akurát ublížiť. Každý deň asi mesiac pichnúť do brucha injekciu proti zrážanlivosti krvi, to sa dá, ale každý deň aj vystriekať nohu od bedry až po členok Viatrombom a zabandážovať elastickým obväzom – dvomi. Pomôcť do sprchy, nasadiť sedátko na vaňu, nasadiť sedátko na WC-ko, podložiť pod nohu, zdvihnúť pod hlavou a podobne. Človek je asi mesiac viac-menej nesamostatný, pri hygiene stáť na jednej nohe a tak. Opatrnosti nikdy nie je nazvyš, aby som dodržal pokyny rehabilitačnej terapeutky s nemocnice. Ono sa to mnohým bude zdať hotová tragédia, ale dá sa to vydržať.
Spomeniem ešte biologickú liečbu, tá sa 2 týždne pred operáciou vysadí a znovu sa nasadí najskôr 6 týždňov po operácii.
Ak môžem poradiť, tak kúpeľná liečba na ktorú je po takejto operácii nárok na „A“-čko na 28 dní, je to najlepšie čo môže pacient po operácii bedrového kĺbu podstúpiť. Ak je titánový klin v stehennej kosti perforovaný (dierkovaný, určený na prirastenie k stehennej kosti), je dobre držať nohu v kľude tie tri mesiace sa to vraj zarastá a potom šups do kúpeľov. Požiadajte niekoho aby vám odniesol návrh na kúpeľnú liečbu, ktorú vám vystaví ošetrujúci lekár z ortopédie, hneď ako to bude možné do zdravotnej poisťovne. Ja som osobne obtelefonoval aj zdravotnú poisťovňu aj niekoľko kúpeľných ústavov ako sú zaplnení a kedy sú nástupné termíny a môžem povedať že mi všetci vyšli v ústrety. Po zavolaní do zdrav. poisťovne mi dokonca dali na výber kam chcem ísť do kúpeľov.
Vybral som si Dudince LÚ Diamant š.p. lebo vykurírujú aj TEPku aj Bechtereva. A tak aj bolo. Po troch mesiacoch a týždni som nastúpil do kúpeľov. Už som chodil o palici (ako som uviedol už skôr, 6 týždňov Nemecké barle, 6 týždňov Francúzke barle a 6 týždňov palica). K dôležitosti liečby iba stroho uvediem len, že pri nástupe som ledva prešiel 5 schodov a po dvoch týždňoch som chodil už len pešo, býval som na druhom poschodí a všetko bolo na prízemí.
Ešte som si mesiac poleňošil doma a nastúpil som po 5 mesiacoch od operácie do zamestnania.
Obrázok užívateľa
Sangvinik
Administrátor
Administrátor

Poslaťod mirci » Ned 03. Jún 2012 15:47:06

Vitaj HEMING-VAJ náš, těším velmo, že sa ti kloub uchytil.
mirci
Bechterevik
Bechterevik

Ďalší

Späť na Život bechterevika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: CommonCrawl [Bot] a 2 hostia