Neurokognitívna terapia

Neurokognitívna terapia

Poslaťod mirci » Štv 13. Dec 2012 23:27:18

Bude neurokognitívna terapia novou nádejou pre bechterevikov?
Bechterevova choroba spravidla sprevádza pacientov celoživotne. V liečbe choroby je potrebné vytrvať, lieky však dokážu postup choroby zatiaľ len pozastaviť a zabrániť vzniku ďalších poškodení. Na obzore sa ale možno rysuje niekoľko ďalších možností ...
Prosím vyladiť!
Výskum nových liečebných metód, ktoré by mohli vyriešiť Bechterevovu chorobu, stále prebieha. Revolučnou metódou je napríklad biologická liečba, ktorá pacientom prináša výraznú úľavu. Nemeckí lekári a psychológovia sa ale pokúšajú pracovať aj s psychikou chorých.
Veria, že je možné "preprogramovať" imunitný systém tak, aby zanechal agresívne poškodzovanie vlastných tkanív, ako tomu pri Bechterevovej chorobe, aj u ďalších reumatických chorôb je.
Psycho-neuro-imunológia v akcii
Nová metóda sa nazýva neurokognitívna terapia. Vychádza z vnímania vlastných pocitov a zážitkov a ich spojitostí so štruktúrami v mozgu. Základom pre tento prístup je nový medicínsky odbor zvaný psycho-neuro-imunológia. Ten vysvetľuje, ako niektoré vývojovo staré štruktúry v mozgu (najmä limbický systém, hypofýza a hypotalamus) umožňujú, aby naša psychika a rôzne zážitky pôsobili aj na telesnej úrovni a ovplyvňovali okrem iného tiež imunitný systém a spôsob, akým naša imunita funguje.
Neurokognitívnu liečbu podstupuje pacient pod vedením psychológa na sedeniach, ktoré trvajú 100 minút a pravidelne sa opakujú.
Podľa zakladateľa tejto metódy profesora Wüsta môžu byť vhodnými kandidátmi pre túto terapiu až tri štvrtiny bechterevikov.
Lepševýsledky dosahujú mladší pacienti, u ktorých choroba netrvá tak dlho - u nich je treba 40 až 50 sedení, aby sa dosiahlo zlepšenie choroby, u starších ľudí ide o ešte väčšie množstvo.
Ako liečba prebieha:
Terapia prebieha v troch fázach:
V prvej fáze si pacient cvičí vnímanie telesných štruktúr a snaží sa predstaviť si, kde leží miesto v mozgu zodpovedné za agresívne odpoveď imunitného systému.
V druhej časti sa bechtěrevik pokúša pomocou vizualizácie toto miesto ovplyvniť a "presvedčiť" ho, aby s nervovým systémom zase bezchybne spolupracovalo.
V tretej fáze ide o to, nájsť miesta ovplyvnená primárnym centrom a zabezpečiť, aby ako spoje v nervovom systéme, tak aj imunitné deje v tele fungovali ako v zdravom organizme.
Sľubné výsledky
Hoci táto metóda príliš nezapadá do medicínskeho ani psychologického konceptu, zdá sa, že funguje. Profesor Wüst už má množstvo spokojných pacientov a úspešnosť metódy je teraz overovaná štúdiami. Otázkou je, či dôjde k širšiemu rozšíreniu neurokognitivní terapie a budú môcť byť s jej pomocou liečení aj naši pacienti.
(Hak)
Zdroje:
http://www.bechterew.de
P.S.
Nemôžem si odpustiť osobnú poznámku k tomuto oficiálnemu vedeckopopulárnemu článku, ktorý je prevzatý z webu nemeckých bechterevikov. Absolvoval som regresnú a iné duchovné terapie, ktoré mi asi pri mojej chorobe pomohli najviac. O týchto veciach som chcel debatovať v téme: Liečba AS/alternatívna liečba/návrat domov. Zatiaľ nemám s kým...
mirci
Bechterevik
Bechterevik

Stav: Bechterevik V. stupňa

Re: Neurokognitívna terapia

Poslaťod namor » Pia 14. Dec 2012 16:53:41

K tej Neurokognitívnej terapii sa neviem nejak vyjadriť, je to možné, no ja mám tým, že som sa akosi zmieril so svojimi nevyliečitelnými chorobami, sú mi skôr kamarátky, teda bechterev 38 rokov a melanom 5 rokov, rád život a vdaka mím i možno radšej a inak žijem a i si to tak akosi uvedomujem. Nevymenil by som svoje telo a ani svoje myslenie, vek a stav s nikým na svete, mám sa rád taký aký som, som starý otec 6 vnúčatám a to čo oni stvárajú , stváral som i ja v ich veku, to čo robia synovia, podobne som robil i ja a teda v tom vidím akosi nesmrtelnosť duše. Osobne mám dobrý pocit z pokory pred prírodou, optimistického myslenia . Kvôli melanomu som zmenil stravovacie návyky, nejem údeniny a chlieb. Kedže nejem chlieb, tým pádom i nemám na čo natrieť maslo , syr a tak , chutia mi iné veci , menej mäsité potraviny . Podarilo sa mi za ten rok od januára zhodiť desať kilo, bez nejakej inej diety a hladovania.Cítim sa lepšie a i to myslenie je vzladom k tomu pozitívnejšie. Ten obrat musí byť v hlave, nenechať sa ovplyvňovať mienkou iných, nekukám správy ani reklamy. Radšej si urobím niečo z čerstvých potravín, ako pohodlne dať mrazenú ročnú zeleninu na olej a znehodnotiť v nej i ten zbytok toho čo v nej ešte je teplom. No nerád by som niekomu niečo radil, nrád by som viedol dlhé debaty , každý je sám sebe pánom, často vie čo je dobré a čo nie. Jeden z doktorov či folozof mi povedal,, že :,,Ked si necvičil ked si mohol, budeš musieť cvičiť , ked nebueš môcť.´´ Treba si tea povedať,, Kto, ak nie ja, -kedy,ak nie hned.´´Tak sa zatial maj naj
namor
Bechterevik
Bechterevik

Stav: Bechterevik V. stupňa

Späť na Liečba AS

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: CommonCrawl [Bot] a 0 hostia