Založenie s.r.o. pre osoby so zdravotným postihnutím

Sem môžete prispievať aké výhody získa bechterevik od štátu a inštitúcií

Založenie s.r.o. pre osoby so zdravotným postihnutím

Poslaťod ansysko » Pia 21. Jún 2019 22:53:48

Obrázok

Článok je prevzatý z blogu: https://dennikn.sk/blog/1503152/zalozen ... stihnutim/

Ako prvé je potrebné si určiť kto sú osoby ZŤP. Za osoby zdravotne ťažko postihnuté považujeme fyzické osoby, ktoré sú podľa zákona uznané ako invalidné alebo sú definované ako osoby s ťažkým zdravotným postihnutím s mierou funkčnej poruchy najmenej 50%. Fyzická osoba musí byť držiteľom preukazu ZŤP, prípadne držiteľom dokladu o invalidite a miere poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 40% v meradle so zdravou osobou. Založenie s.r.o. pre osoby so zdravotným postihnutím je odbodne časovo náročne ako pri klasickom založení s.r.o.

Zdravotne ťažko postihnuté osoby, takisto ako iné zárobkovo činné osoby je nutné nahlásiť do sociálnej a zdravotnej poisťovne, avšak percento odvodu do zdravotnej poisťovne sa po predložení potvrdenia klesá na 7 percent pre danú ZŤP osobu a 2 percentá pre zamestnancov. ZŤP osoba je povinná platiť do zdravotnej poisťovne odvody v najnižšom vymeriavacom základe na zdravotné poistenie, čo predstavuje v tomto prípade 319,58 eur a min. výška odvodu predstavuje 22,36 eur. Samostatne zárobkovo činných osôb so ZŤP sa takisto týkajú nižšie odvody. Platí tu výnimka z platenia poistenia v stave nezamestnanosti 1 percento z vymeriavacieho základu. Avšak takáto výnimka sa nevzťahuje na nasledovné osoby, ktorým

Bol priznaný invalidný dôchodok v už dovŕšenom dôchodkovom veku,
Bol priznaný starobný dôchodok,
Bol priznaný invalidný dôchodok z odvodov 70 percentného poklesu schopnosti na výkon zárobkovej činnosti
Živnostník ZŤP si môže nárokovať na príspevok na asistenta, ktorý má viac ako 18 rokov a je spôsobilý na právne úkony. Príspevok je v vyplácaný mesačne sumou od 386,94 – 849,39 eur. Výška sa počíta ako interval od 41 – 90 % práce, ktorá je počítaná z priemernej mzdy za uplynulý rok.

Zo zákona č. 289/2008 Z.z. o používaní registračnej pokladnice je osoba ZŤP takisto oslobodená od užívania registračnej pokladnice. Namiesto používania registračnej pokladnice sú živnostníci ZŤP povinní vydávať zákazníkom doklad o kúpe výrobku alebo poskytnutí služby. Takýto doklad je nutné aby obsahoval nasledovné:

Základné informácie o spoločnosti, obchodné meno, miesto podnikania,
Dátum predaja,
Názov výrobku/ služby a kvantitu
Cenu, samostatnú, ale aj výslednú
Adresu prevádzky
Nárok na príspevok na prevádzku zárobkovej činnosti dostávajú ak začínajúci ZŤP podnikatelia. Takýto príspevok vydáva ÚPSVaR v územnom obvode, v ktorom má osoba trvalý pobyt, a uchádzač je vedený v evidencii uchádzačov najmenej 3 mesiace a zaväzuje sa že svoju zárobkovú činnosť bude vykonávať min. 2 roky permanentne.
Obrázok užívateľa
ansysko
Administrátor
Administrátor
 
Príspevky: 508
Registrovaný: Uto 19. Okt 2010 13:48:43
Bydlisko: Žilina
Stav: Bechterevik V. stupňa

Späť na Výhody bechterevika

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: CommonCrawl [Bot] a 0 hostia