[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4688: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4690: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4691: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4692: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4697: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
Klub Bechterevikov • Zobrazenie témy - Dedičnosť

Dedičnosť

Informácie o tejto diagnóze

Dedičnosť

Poslaťod andilek » Štv 09. Aug 2012 6:47:16

nieje dedičná choroba v tom zmysle, že by sa jednoducho prenášala z rodičov na deti. Ale aj napriek tomu, v jej rozvoji určitú úlohu dedičnosť hraje.

Ak sa u niekoho z vašich blízkych príbuzných objavil máte aj vy vyššie riziko získať túto chorobu a nemali by ste preto podceňovať prípadné príznaky, ktoré sú pre začiatky typické.

V niektorých etnických skupinách, ktoré žili dlhšiu dobu oddelene od ostatnej populácie sa vyskytuje relatívne častejšie. Napríklad u indiánov z kmeňa Haida v Kanade alebo u eskymákov z kmeňa Zupik na Aljaške.

Obrázok

Dedičnosť sklonov k môže byť založená na dedičnosti antigenu HLA-B27, ktorý výrazne zvyšuje riziko tejto choroby.

Obrázok
Tento špecifický antigen sa vyskytuje asi u 7 % populácie.

Antigény sú molekuly umiestnené na povchu buniek a slúžia mimo iného aj ako značka pre imunitný systém, ktorý vďaka nim rozpozná bunky vlastne od buniek cudzích(napríklad bakteriálnych, nádorovýchalebo transplantovaných). Zostavu antigenov má každý človek individuálnu, ale dedí sa z rodičov na deti tak ako ich krvná skupiny alebo napríklad fyziognómia.

Preto majú blízky príbuzný podobnú zostavu antigénov a dá sa očakávať, že môžu zdielať tiež rizikový antigénHLA-B27.

Zdroj:
Obrázok užívateľa
andilek
Bechterevik
Bechterevik

Stav: Bechterevik V. stupňa

Re: Dedičnosť

Poslaťod slniecko » Str 20. Mar 2013 9:03:23

Dobrý deň, mám manžela ktorý trpí týmto závažným onemocnením. Svoju liečbu zúžil vlastne len na pojedanie liekov. Je mi to ľúto, ale neviem s tým nič urobiť. Chcela by som vás požiadať o pomoc s mojim problémom. Máme tri deti a ja mám takú podvedomú obavu, aby aj oni "nezdedili" túto chorobu, ktorá poznačila do značnej miery aj naše manželstvo. Manžela som si vzala, keď sa jeho vtedy ešte neznáma choroba začala prejavovať. V jeho rodine som videla jeho babičku so značne zdeformovanými nohami a rukami. Mám podozrenie, že aj ona trpela týmto ochorením. Neviem sa však nikde dopátať nejakých fotografií, alebo aspoň informácií ako týmto ochorením trpia ženy. Ide o to, že moja dcéra (19 rokov) máva občas bolesti krížovej oblasti. Neviem či mám právo žiadať vyšetrenia na podozrenie na túto diagnózu.
Ďakujem za prípadnú pomoc!
slniecko
Priateľ bechterevika
Priateľ bechterevika

Stav: Priateľ-rodina

Poslaťod ansysko » Str 20. Mar 2013 10:22:55

Ahoj slniečko nie som síce lekár, ale tvoje obavy môžu byť aj prehnané. Ja mám tiež tri deti a ani u jedného z nich nepozorujem nič podozrivé čo by nasvedčovalo žeby túto našu pliagu mali aj oni. Ale ak máš podozrenie treba ísť k doktorovi a poprosiť ho, aby urobil vyšetrenie na antigén HLA B27, aby si si bola načistom. A čo sa týka manžela, aké lieky užíva? Ak len od bolesti, tak to mu moc nepomôže. Ak chodí k reumatológovi, nech si vyžiada vyšetrenie v niektorom centre biologickej liečby.
Obrázok užívateľa
ansysko
Administrátor
Administrátor

Poslaťod Sangvinik » Str 20. Mar 2013 23:12:58

Ahojte. Keď manželka otehotnela, pýtali sme sa reumatologičky, aká je pravdepodobnosť, že dieťa zdedí toto ochorenie a odpoveď bola 50% pravdepodobnosť. Syn mal prvé zdravotné problémy v štyroch a potom v deviatich rokoch, kedy sa mu urobili aj testy na HLA B-27. Boli pozitívne a mal aj vysoké CRP a sedimentáciu, mal aj opuchnuté kolená a mesiac a pol nemohol chodiť, kým mu neklesol zápal.Detská reumatologička to vtedy uzavrela ako juvenilnú artritídu s pozitivitou HLA B-27. Nasadila mu na 5 rokov Medrol, Sulfasalazin EN a Coxtral a v pätnástich už mal všetky výsledky dlhodobo v poriadku a všetky lieky sa postupne vysadzovali. Už má 17 rokov a je dva roky úplne bez liekov, všetky reumatologické parametre má v norme, samozrejme je pod stálou kontrolou reumatologičky.
Berieme pozitívne aspoň to že už vieme čo robí zle a dobre mne a podľa toho ho pripravujeme do života.
Ešte musím spomenúť, že ak sa niekto opýta či som mal v mojej rodine bechtereva, odpovedám, že neviem, som adoptovaný v štvrtom mesiaci života a biologickú matku a jej pokrvnú líniu sa mi podarilo vypátrať a tam boli všetci zdraví ako repy. Bio. otec neviem.
Všetko sa raz na dobre obráti..
Obrázok užívateľa
Sangvinik
Administrátor
Administrátor

Poslaťod slniecko » Štv 21. Mar 2013 10:39:32

Ďakujem za odpovede.
Manžel užíva Sulfasalazin. Sám si znížil dávku na polovicu, lebo si prečítal vedľajšie účinky lieku a dostal strach, že ochorie na leukémiu. Podľa zdravotných záznamov má už nejaké degeneratívne zmeny stavcov v hrudnej oblasti. Bolesť krížov, stuhnutosť, nadmerné potenie, minimalne teploty, proste ukážkový Bechterev. Mrzí ma, že nerobí nič, aby si aspoň stav nezhoršoval. Necvičí, v podstate sa hýbe menej ešte ako je normálne. Pri výške 172 váži 108 kg. Okrem toho, že sa nato zle pozerá, oberá ho to o chuť k akémukoľvek pohybu. Potom kupuje stále lepšie a lepšie leňošky. To čo mi však najviac vadí je, že je strašne nervózny. Doslova výbuchy zlosti. Otravuje tým život celej rodiny. Chápem, že ochorenie je nepríjemné, ale my to tak isto vnímame a musíme sa tomu podriaďovať. Odmieta chodiť aj na kúpeľnú liečbu. Ešte v mladosti šiel, lebo sa svokre vždy podarilo vybaviť poukaz s luxusom. Keď absolvoval posledný pobyt ako obyčajný smrteľník, tak na ďalší odmietol ísť. Mám obavy, že tento jeho životný štýl bude dôvodom katastrofy, keď manžel stuhne ako štolverka. Motivujem ho, aby prehodnotil svoj postoj postoj napr. k obezite, lebo jeho lekár to už vzdal. Po každej návšteve pribudla v jeho šuflíku ďalšia brožúrka o znižovaní cholesterolu, zdravej životospráve. Dokonca som sama začala chudnúť a veľmi úspešne, ale on skončil po troch dňoch chrúmania pukancového chlebu. Aj plávať som začala, ale on v tom čase sedí pri televíznych novinách. Ja sa s tým neviem zmieriť a občas mu kreslím rúžovú perspektívu, že ho v budúcnosti na tom vozíku odveziem sťahovákom do DSS pre chudobných. Niekedy mám pocit, že si tým postojom ignorancie choroby, lieči strach. Ocením každú dobrú radu.
slniecko
Priateľ bechterevika
Priateľ bechterevika

Stav: Priateľ-rodina

Poslaťod ansysko » Štv 21. Mar 2013 19:38:56

Po prečítaní tvojho príspevku začínam mat pocit, že si moja manželka :D aj tá mi sľubovala, že skončím v DSS, tiež som lenivý a mám nadváhu xixixi . Bol už niekedy v NÚRCHu? ak nie nech to skúsi buď na pobyt alebo aspoň kôli tej BIO liečbe, Skús mu ukázať ako bojujeme my s touto chorobou, nech príde medzi nás v podstate sme všetci rovnako na tom. Aj ja som náladový jednu chvíľu zažívam eufóriu, onedlho zasa vybuchnem, lebo ma niečo bolí.
Obrázok užívateľa
ansysko
Administrátor
Administrátor

Poslaťod namor » Sob 23. Mar 2013 19:27:03

Ahoj, pri čítaní tvojho príspevku som sa tak zamyslel nad tým, aký som bol ja. Mám už 62 rokov a bechtereva 39 rokov, V.štádium. Diagnostikovali mi ho po svadbe a do roka som nabral 10 kg a do druhého ako som sa oženil dalších desať, prestal som športovať a i na pivo a pre noviny som si chodil autom, i ked 500 metrov. Párkrát som nemohol vstať z postele, prišli , napichali ma inekciami a v nemocnici som strávil dva týždne a zasa som mal na čas pokoj. I som popíjal. Do kúpelov som tak isto nechodil, ja som ešte v živote nebol vo VURCHu v Piešťanoch. Myslím si , že tým obdobím a štádiami si musí prejsť každý a ak chce žiť a s Bechterevom, bude musieť zmeniť časom všetko. Mne sa to podarilo až v piatom štádiu, dá sa povedať, že som sa znegoval. Jedine sám sebe môže človek poradiť, rozkázať a nechať telo počúvať svoj vlastný rozum. Ked rozum zatial počúva telo je to ťažko. V súčastnosti som si s Bechterevom zvykol žiť a som na tom tak, že by som s nikým nemenil, ani s bohatým , ani s zdravým, som to ja , môžem si myslieť čo chcem a v rámci toho hesla, že ,, sloboda je poznaná nutnosť´´som slobodný a v podstate šťastný, som to ja a kým žijem budem rád , že žijem. Je na tebe, či to s manželom vydržíš, je zbytočné radiť, je fajn , že chodíš plávať nadalej a žiješ tak ako sama chceš a uznáš, každý je sám sebou a z toho musí vychádzať. Nechcem nejak moc radiť, no dakujem ti za tvoj príspevok, primäl ma zamyslieť sa nad tým aký som bol ja a ako som sa musel, zmeniť.Teraz sa dá povedať, že žijem plnohodnotný život a je to i vdaka Bechterevu. Tak to beriem ja. Maj sa , snaž sa to chápať a nejak i tolerovať, kým sa manžel nenaučí s bechterevom vychádzať, inak sa to nedá. sS pozdravom Namor
namor
Bechterevik
Bechterevik

Poslaťod ganco1 » Pon 08. Apr 2013 13:03:25

Kedže téma je o dedičnosti,dovolím si sa k tomu vyjadrit.Moj dedo mal Bechterev diagnostikovaný a dlho sme o tom nevedeli až slová mojej reumatičky:hladajte či to nemal niekto v rodine...ma doviedli k tomu že som mu čumel do karty a popri iných problémoch mal i Bechterev.Vždy mi bolo čudné že berie rovnaké lieky.Inak by mi do karty nedal ani pozriet ale osud chcel že i ja som ho opatroval posledné 4 roky v starobe.Mal chytenú krčnú chrbticu a stavce v drieku,ostatné mal funkčné čo sa dost čudujem lebo ja som to schytal naplno.
Takže dedičnost pri našej chorobe je v 99 percentách rozhodujúci faktor.Dedo sa dožil 86 rokov ale poviem vám ten sa vedel šanovat.Všetko to ODROBILA jeho manželka.Takže tak,v prvom rade hladajte či to nemal niekto v rodine,alebo podobné ochorenie ako je KRIVICA a pod. lebo niekedy to nevedeli diagnostikovat.Može vám to ulahčit hladanie diagnozy a štart choroby je nesmierne doležitý i v tomto prípade. :drb: :! :dakujem:
Obrázok
Obrázok užívateľa
ganco1
Administrátor
Administrátor

Späť na Informácie o bechterevovi

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: CommonCrawl [Bot] a 0 hostia