[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/bbcode.php on line 483: preg_replace(): The /e modifier is no longer supported, use preg_replace_callback instead
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4688: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4690: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4691: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4692: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
[phpBB Debug] PHP Warning: in file [ROOT]/includes/functions.php on line 4697: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at [ROOT]/includes/functions.php:3823)
Klub Bechterevikov • Zobrazenie témy - Bechterev a zdravá výživa

Bechterev a zdravá výživa

Re: Bechterev a zdravá výživa

Poslaťod ganco1 » Štv 12. Jan 2012 9:41:13

Obrázok
: ) Určite ju mnohí poznáme, dokonca radi konzumujeme. Pritom si neuvedomujeme jej liečivé účinky. Obsahuje celú paletu vitamínov: betakarotén - provitamín A, C, B, E a K, hojnosť minerálnych látok: draslík, vápnik, fosfor, železo, zinok a horčík, ako aj stopové prvky, z ktorých najdôležitejšia je síra. Ďalej kyslá kapusta je bohatá aj na fytochemikálie s antibiotickými a protirakovinovými účinkami. Bohato sú zastúpené životodárne enzýmy, aminokyseliny obsahujúce síru a horčičný olej. Teda kyslá kapusta je tiež zdravá strava pre črevo.

Predovšetkým však ide o netermizovanú, nestrilizovanú a inak tepelne upravovanú kyslú kapustu. Lebo len v tomto stave sa v nej okrem ostatných živín zachovajú aj všetky termolabilné živiny – vitamín C, užitočné baktérie – probiotiká, enzýmy. Tieto živé enzýmy pôsobiace rovnako ako enzýmy pankreasu, ktoré pomáhajú pri trávení. Preto denná konzumácia kyslej kapusty je veľmi účinná pomoc u tých, ktorí majú zníženú činnosť pankreasu, napríklad pri udržiavaní hladiny cukru u diabetikov.

Kyselina mliečna je najcennejšia zložka kyslej kapusty. Za súčinnosti vitamínov skupiny B obnovuje poškodenú črevnú sliznicu. Pomáha tiež priamo pri trávení v žalúdku tým, že kompenzuje nedostatok tvorby kyseliny soľnej.
Šťava z kyslej kapusty:
obsahuje probiotické baktérie, ktoré bránia patogénnym a hnilobným baktériám rozmnožiť sa v črevách a mimoriadne priaznivo vplývajú na činnosť žlčníka – znižujú tým hladinu cholesterolu v krvi

aktivuje činnosť čriev a vylučovanie toxických látok

podporuje látkovú premenu

má odvodňujúci účinok, a tak umožňuje rýchle odstraňovanie odpadových látok z tela

pomáha aj pri chronickej zápche a divertikulóze. 1 dl čerstvej šťavy 3 až 4-krát denne sa využíva ako doplnok pri liečbe rôznych problémov tráviaceho traktu ako je podráždené alebo zapálené hrubé črevo, nežiadúce bakteriálne kvasenie, či pri inej nerovnováhe v celom tráviacom trakte

K ozdraveniu čreva kyslá kapusta prispieva aj vďaka nezanedbateľnému vysokému obsahu celulózovej vlákniny, ktorá:
zlepšuje priechodnosť čriev,

podporuje pravidelné vyprázdňovanie, a tak zabraňuje zápche.

Nezabudnime na kyslú kapustu, to je zdravá strava pre črevo a výborný pomocník najmä vtedy, ak máme zdravotné problémy s naším črevom. :drb:
Obrázok
Obrázok užívateľa
ganco1
Administrátor
Administrátor

Stav: Bechterevik V. stupňa

Poslaťod ganco1 » Štv 12. Jan 2012 9:46:31

Obrázok
: ) Každodenná strava nie vždy obsahuje dostatočné množstvo vlákniny, vtedy ju musíme doplniť. Samozrejme je najlepšie vybrať si taký doplnok, ktorý je najbohatší prirodzený zdroj, a tým je psyllium. Ako sa získava? Vyčistením obalov semien Skorocelu indického. Ak ho zmiešame s tekutinou, silne začne pučať, vytvorí sa gél a jeho objem sa zväčší až 40 násobne. Presvedčíme sa, že psyllium je zdroj vlákniny, ľahko rozpustný rovnako ako vláknina, ktorá sa nachádza v niektorých obilninách, (ovos, jačmeň). Predsa však je rozdiel v tom, že jeho vyšší obsah vlákniny je výraznejší ako napríklad u ovsených vločiek. :bee:

Psyllium optimalizuje pri pravidelnom užívaní fyziologickú funkciu tráviaceho traktu, predovšetkým hrubé a tenké črevo. Je to tým, že vláknina na seba viaže veľké množstvo vody, objem črevného obsahu sa zväčšuje, a to stimuluje peristaltiku čreva. Ak si psyllium pripravujeme na užívanie, musíme dodržať presne návod: obsah jednej lyžice nasypeme do 200 ml tekutiny (môže to byť mlieko, voda, ovocná šťava). Ale môžeme ho vmiešať aj do jogurtu, prípadne cmaru. Rýchlo premiešame a ihneď obsah vypijeme. V zápätí vypijeme ešte navyše 250 ml vody. Je naozaj nutné, aby sme dodržiavali presne pitný režim! *oo*
Obrázok
Obrázok užívateľa
ganco1
Administrátor
Administrátor

Poslaťod Zuzana » Pon 26. Mar 2012 14:19:47

K tématu AS a zdravá výživa mám taky své zkušenosti, o které bych se s vámi chtěla podělit. Při mém pobytu USA jsem získala spoustu nových informací, týkající se AS jako takové, léčby, která je u nás prozatím v plenkách,zatímco tam už v plném proudu, ale také stravy a sama se ji rozhodla vyzkoušet. Stejně,jako většina pacientů s touto chorobou, jsem i já byla mnoho let na různých lécích s různou intenzitou účinku a samozřejmě i vedlejšími projevy. Lékaři mi nebyli schopni vysvětlit podstatu a příčinu nemoci, takže když jsem zjistila, že léčba mi sice ulehčí od bolesti, ale v globále nepomůže, řekla jsem si, že nemám experimentem co ztratit. Vrhla jsem se na tzv. No-starch diet.Slyšeli jste o tom? Jedná se o vyloučení určitých druhů potravin.Jsem na ni už 2 roky, bez toho,aniž bych trpěla nedostatkem nějakého vitaminu či minerální látky, ale co je hlavní - BEZ LÉKŮ!!! Už po 2 měsících se mi začaly zlepšovat jaterní testy, bílé krvinky se snížily a celkově mi bylo o něco lépe. Funkční zlepšení nastalo po cca 6ti měsících,kdy se mi začala zlepšovat i fyzická kondice a já si konečně začala věřit i na kolo, posilovnu a delší výlety. Na trhu existuje spousta literatury, ve které najdete i recepty, bohužel je ale vše zatím jen v angličtině a recepty jsou složené z ingrediencí, které v našich končinách buď nekoupíte, nebo si uděláte v peněženkách pěkný vítr.Z našich výživových expertů mi v celé ČR nebyl schopen nikdo poradit, proto jsem experimentovala sama na sobě.Jelikož jsem výživu studovala,věděla jsem,co s čím zkombinovat lze a co již ne, takže výsledky byly opravdu velmi rychlé a překvapivé. poslední dobou ještě uvažuji nad tím,zda je tento typ stravy vhodný i pro lidi, kteří nejsou HLA B27 pozitivní. Na někoho má strava totiž stejný účinek,jako na mě (jsem HLA B27 poz), na někoho nikoli. Otázkou ale také je, zda lidé,kterých jsem se ptala (USA,UK,NZ), opravdu striktně drželi No starch,nebo si ji zjednodušili na Low-starch, nebo výběrem potravin drželi Low-carb stravu.Jsou v tom velké rozdíly, co se týče výběru potravin,příloh atd...Zuzana
Obrázok užívateľa
Zuzana
Bechterevik
Bechterevik

Stav: Bechterevik II. stupňa

Poslaťod ganco1 » Uto 27. Mar 2012 8:30:07

Zuzana si pre mňa dôkaz že idem správnou cestou ked sa chcem liečiť pomocou stravy.Na jar som porušil svoje návyky a čo sa stalo:všetky bolesti ktoré som mal sa vrátili,ba zdá sa mi že sú ešte väčšie,až za hranicou toho čo človek môže ešte vydržať.Ešte že som psychicky silný lebo by som sa s toho POSKLADAL.Viem že celkove reumatici by nemali jesť napr.paradajky a následne i kečup napr.Vraví sa že i káva nerobí dobre.Ked vieš o potravinách ktoré treba vylúčiť alebo obmedziť,napíš o nich,rád si dám poradiť... : )
Obrázok
Obrázok užívateľa
ganco1
Administrátor
Administrátor

Poslaťod Zuzana » Uto 27. Mar 2012 10:37:13

Jsem ráda, že už i "u nás" je někdo, kdo farmaceutickou léčbu nebere za bernou minci. Bolesti jsou intenzivnější, protože se progrese nemoci rozjede dál. Nehledě na to, že člověk, pokud se mu podařilo dostat se až do stavu bez bolesti, zapomene na to,jak mu bylo,když měl vzplanutí atd. To je třeba můj případ. Vyzkoušela jsem,kromě biologické léčby, snad veškerou dostupnou léčbu. Bolest se snížila,ale nezmizela, namísto toho přibývaly vedlejší účinky. O psychice ani nemluvím...Když už jsem loni na bio léčbu KONEČNĚ dosáhla, měla jsem už dostatek informací o jejím působení a taky výsledky s výživou,takže jsem mohla sebevědomě odmítnout. Mám sice vroubek, ale co už :) . Co se stravy týče, každý si musí najít svůj střed,ale hlavně vydržet.První 2 týdny pro mě byly fyzicky nejhorší, prvních 6 měsíců pak psychicky, protože se jedná o celkem velký zásah do jídelníčku ( a to jsem už tehdy jedla zdravě). Pokud chceš přejít,jako já, na No-starch, je nutné VYŘADIT vše,co obsahuje škrob (polysacharidy).Ty se totiž nejsou schopné rozštěpit na více než disacharidy (polysach) a tím pádem nejsou pro organismus vstřebatelné. Podle literatury způsobuje zápaly bakterie, která se ve střevě množí a žije právě z nestrávených sacharidů. Já vyřadila z jídelníčku: mrkev, přílohy( brambory(všechny druhy a úpravy),rýže, těstoviny), vše,co obsahovalo mouku - pečivo, pekárenské výrobky, ze začátku taky vše sladké vč. čokolády, z ovoce banány, grepy,ananas, hrušky,některé druhy jablek,hroznové víno,sušené plody...Luštěniny,z alkoholu hlavně bílé víno (tvrdý alkohol,např. vodka, je v pohodě :) ) , z mléčných výrobků zcela vyřadila slazené jogurty,mléka,slazené tvarohy.Vše čisté, polotučné (nízkotučné či odstředěné má hodně tuku,popř. umělých sladidel). Umělá sladidla taky pryč - takže DIA výrobky nejsou vhodné na zalepení chutě na sladké.No a z přípravy zcela zmizelo grilování, smažení a bylo jen pečení ve vlaastní šťávě, vaření, opékání na sucho, vaření v páře atd. Takže v podstatě musíš vyřadit vše, co jsi do té doby jedl :D . Moc pozitivní to není, ale donutí tě to kouknout do kuchařky a pouvažovat nad jinými druhy méně sladkého ovoce, zeleniny, zařadit více ořechy ( vhodné mandle, kešu v malých dávkách.Po arašídech a dalších typech mi bylo zle), ryby, olivový olej a hlavně se naučíš dělat domácí zálivky, dresinky, a donutí tě to taky vařit doma. Mě ze začátku dělalo velký problém chodit do restaurací, ale jakmile jsem se naučila dělat doma pokrmy podobné těm v restauracích, bylo to v pohodě. Ze začátku ale rozhodně nedoporučuji takto se psychicky ničit nad výborných jídelním lístkem :) . Kromě AS mám i revmatoidní artritidu, takže jakýkoli prohřešek a uhnutí od striktní stravy se mi hned promítl ve smyslu bolesti a omezení hybnosti. Zřejmě taky záleží, v jakém stádiu nemoci jsi.Já jsem ve IIc, takže zatím "nic moc", ale asi i proto jsem měla takovou pozitivní a rychlou odpověď na změnu stravy. Zapomněla jsem ještě v úvodním příspěvku doplnit, že od té doby, co se stravuji jinak, jsem měla vzplanutí POUZE 2x za rok při změně ročního období. Předtím to bylo klidně i 2x měsíčně.Z léků teď pomůže pouhý Paralen/Ibuprofen,což je nic oproti předešlé léčbě. Založila jsem stránky pro bechtěreviky v ČR, prozatím na nic pracuji, ale výživě se tam budu v nejbližsí době taky podrobně věnovat.Chci zařadit i vzorové jídelníčky, včetně propočtu energetické a výživové hodnoty, která většinou nebývá dodržována.
Obrázok užívateľa
Zuzana
Bechterevik
Bechterevik

Poslaťod ansysko » Uto 27. Mar 2012 19:32:54

Ahoj Zuzka ďakujem ti veľmi pekne, je to zaujímavé čítanie porozmýšlam nad zmenou stravy. Ak ccheš daj odkaz na tvoju stránku určite ju sem nahodím ako spätný odkaz.
Obrázok užívateľa
ansysko
Administrátor
Administrátor

Poslaťod Zuzana » Uto 27. Mar 2012 19:57:45

Děkuji, jedná se o www.bechterev.cz . Prozatím tam jsou jen obecné informace, ale co nejdříve na to sednu a budu aktualizovat :)
Obrázok užívateľa
Zuzana
Bechterevik
Bechterevik

Poslaťod ansysko » Uto 27. Mar 2012 20:04:24

Zuzka naozaj skvela stranka hned ako sa dostanem na ftp dam sem odkaz na tvoju stranku, takto si predstavujem aj našu stránku.

Naozaj klobúk dolu pred tebou.
Obrázok užívateľa
ansysko
Administrátor
Administrátor

Poslaťod Zuzana » Uto 27. Mar 2012 20:11:04

Díky moc, to potěší :) Další důvod se na to zase vrhnout :)
Obrázok užívateľa
Zuzana
Bechterevik
Bechterevik

Poslaťod mirci » Str 28. Mar 2012 18:16:12

Ahoj Zuzka, reagoval som na tvoj príspevok v rubrike : predstavte sa, až potom som nazrel sem a zistil som, že si už odpovedala na niektoré moje otázky.
V januári som začal držať tzv. Dukanovu diétu, ktorá má podobný štart. Išlo mi hlavne o zmenšenie hmotnosti. Dal som dolu už 14kg.
a ešte 14 ma čaká. Páči sa mi, že táto tzv. diéta má naozaj systém proti jojo efektu a nie som hladný.
Nejaká slečna Broňa ju doniesla na Slovensko, tu je jej stránka: http://www.dukanovadieta.com/
a založila aj E-Shop, kde ponúka potraviny, niektoré sa u nás nedajú zohnať.
Možno námet aj pre teba, aby si ten tvoj systém dostala k nám a ešte aj zarobila.
Mňa osobne to veľmi zaujíma, ani sa to s Dukanom nebije, tie zakázané potraviny sú podobné. :!
mirci
Bechterevik
Bechterevik

PredchádzajúciĎalší

Späť na Bechterev a zdravá výživa

Kto je on-line

Užívatelia prezerajúci fórum: CommonCrawl [Bot] a 0 hostia